The painted galvanized steel junction boxes Geo are tight, elegant and functional, made of galvanized steel painted RAL 7035. Available with blind or machine lid, specially designed for the placement of buttons.
The painted galvanized steel junction boxes Geo are tight, elegant and functional, made of galvanized steel painted RAL 7035. Available with blind or machine lid, specially designed for the placement of buttons.
| Minimum Measurements | A=90-400mm B=90-400mm P=80-150mm |
|---|---|
| Body Thickness | 1.2 mm | 12/10 mm 0.0472 " | 18 Gauge |
| Door Type | Blind door |
| Opening Type | Screwed |
| Material | Painted galvanized steel |
| Finish | Painted RAL 7035 |
| Plate Material | Galvanized |
| Sealing Gasket | Polyurethane |
| Working Temperature | -40°C a +100°C (reducida exposición +160ºC) |
| Maximum Voltage | 1000 V |
| Alternative Door | Door with polycarbonate panel, Door with safety glass |
|---|---|
| Interior Plate Material | Insulating mounting plate (Bakelite), Stainless steel mounting plate |
| Alternative Gaskets | silicone (-60°C to +180°C), EMC |
|
REFERENCES |
DIMENSIONS AND DATA |
||||||
|
BLANK COVER (x) |
PERFORATED COVER |
NO. OF PERFORATIONS |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
WEIGHT (Kg) |
VOLUME (m³) |
|
MVCBG909080 |
MVCBG909080P |
– |
90 |
90 |
80 |
0.68 |
0.001 |
|
MVCBG101612 |
MVCBG101612P |
2 |
100 |
160 |
120 |
0.92 |
0.001 |
|
MVCBG149080 |
MVCBG149080P |
3 |
140 |
90 |
80 |
1.2 |
0.002 |
|
MVCBG161612 |
MVCBG161612P |
4 |
160 |
160 |
120 |
1.75 |
0.004 |
|
MVCBG209080 |
MVCBG209080P |
3 |
200 |
90 |
80 |
1.29 |
0.003 |
|
MVCBG202012 |
MVCBG202012P |
14 |
200 |
200 |
120 |
– |
0.004 |
|
MVCBG202515 |
MVCBG202515P |
6 |
200 |
250 |
150 |
2.53 |
0.006 |
|
MVCBG203015 |
MVCBG203015P |
12 |
200 |
300 |
150 |
3.25 |
0.009 |
|
MVCBG252515 |
MVCBG252515P |
16 |
250 |
250 |
150 |
3.87 |
0.012 |
|
MVCBG269012 |
MVCBG269012P |
15 |
260 |
90 |
120 |
3.75 |
0.011 |
|
MVCBG303015 |
MVCBG303015P |
75 |
300 |
300 |
150 |
5.16 |
0.016 |
|
MVCBG304015 |
MVCBG304015P |
35 |
300 |
400 |
150 |
6.64 |
0.022 |
|
MVCBG404015 |
MVCBG404015P |
49 |
400 |
400 |
150 |
8.41 |
0.028 |
Croquis:

talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: