Waterproof IP66 resistant, elegant and functional junction boxes GEO series, manufactured in aluminum and finished in RAL 7035. And especially designed for placing push-buttons.
Waterproof IP66 resistant, elegant and functional junction boxes GEO series, manufactured in aluminum and finished in RAL 7035. And especially designed for placing push-buttons.
| Minimum Measurements | A=90-400mm B=90-400mm P=80-150mm |
|---|---|
| Minimum Plate Measurements | A=60-370mm |
| Minimum Plate Measurements | B=70-380mm |
| Body Thickness | 1.2 mm | 12/10 mm 0.0472 " | 18 Gauge |
| Door Type | Blind door |
| Opening Type | Screwed |
| Material | Painted aluminum |
| Finish | Painted |
| Plate Material | Galvanized |
| Sealing Gasket | Polyurethane |
| Working Temperature | -40°C a +100°C (reducida exposición +160ºC) |
| Maximum Voltage | 1000 V |
| Alternative Finishes | Painted RAL 7035 |
|---|---|
| Alternative Door | Door with polycarbonate panel, Door with safety glass |
| Interior Plate Material | Insulating mounting plate (Bakelite), Stainless steel mounting plate |
| Alternative Gaskets | EMC |
| Machinable Area | 48x48-358x358 |
|
REFERENCES |
COVER |
DIMENSIONS (mm) |
||||||
|
SOLID COVER |
PERFORATED COVER |
NO. OF PERFORATIONS |
HEIGHT – A – |
WIDTH – B – |
DEPTH – C – |
ACCESS – DxE – |
MACHINABLE AREA |
MOUNTING PLATE – FxG – |
|
MVCBA909080 |
MVCBA909080P |
1 |
90 |
90 |
80 |
66×66 |
48×48 |
|
|
MVCBA149080 |
MVCBA149080P |
2 |
140 |
90 |
80 |
116×66 |
98×48 |
110×70 |
|
MVCBA209080 |
MVCBA209080P |
3 |
200 |
90 |
80 |
176×66 |
158×48 |
170×70 |
|
MVCBA269012 |
MVCBA269012P |
4 |
260 |
90 |
120 |
236×66 |
218×48 |
230×70 |
|
MVCBA101612 |
MVCBA101612P |
3 |
100 |
160 |
120 |
76×136 |
58×118 |
70×140 |
|
MVCBA161612 |
MVCBA161612P |
4 |
160 |
160 |
120 |
136×136 |
118×118 |
130×140 |
|
MVCBA202012 |
MVCBA202012P |
6 |
200 |
200 |
120 |
176×176 |
158×158 |
170×180 |
|
MVCBA202515 |
MVCBA202515P |
12 |
200 |
250 |
150 |
176×226 |
158×208 |
170×230 |
|
MVCBA252515 |
MVCBA252515P |
16 |
250 |
250 |
150 |
226×226 |
208×208 |
220×230 |
|
MVCBA203015 |
MVCBA203015P |
15 |
200 |
300 |
150 |
176×276 |
158×258 |
170×280 |
|
MVCBA303015 |
MVCBA303015P |
25 |
300 |
300 |
150 |
276×276 |
258×258 |
270×280 |
|
MVCBA304015 |
MVCBA304015P |
35 |
300 |
400 |
150 |
276×376 |
258×358 |
270×380 |
|
MVCBA404015 |
MVCBA404015P |
49 |
400 |
400 |
150 |
376×376 |
358×358 |
370×380 |
|
Version: UL Standard |
Add "UL" to the reference e.g. "MVCB909080UL" |
|||||||
Croquis:

talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: