Fresh Geo Series IP6K9K push-button and junction boxes, elegant watertight boxes made wholly in finelypolished AISI 304L EN-14306 stainless steel available in plain or bored covers (22.5).
Specially designed for placing push-buttons.
Fresh Geo Series IP6K9K push-button and junction boxes, elegant watertight boxes made wholly in finelypolished AISI 304L EN-14306 stainless steel available in plain or bored covers (22.5).
Specially designed for placing push-buttons.
| Minimum Measurements | A=90-400mm B=90-400mm P=80-150mm |
|---|---|
| Minimum Plate Measurements | A=60-370mm |
| Minimum Plate Measurements | B=70-380mm |
| Body Thickness | 1.2 mm | 12/10 mm 0.0472 " | 18 Gauge |
| Door Type | Blind door |
| Opening Type | Screwed |
| Material | AISI 304L/AISI 316L |
| Finish | Satin finish |
| Plate Material | Galvanized |
| Sealing Gasket | Silicone |
| Working Temperature | -60°C a +180°C (reducida exposición hasta +350°C) |
| Maximum Voltage | 1000 V |
| Alternative Materials | AISI 316L, Galvanized, Aluminum |
|---|---|
| Alternative Finishes | Painted RAL 7035 |
| Alternative Door | Door with polycarbonate panel, Door with safety glass |
| Interior Plate Material | Insulating mounting plate (Bakelite), Stainless steel mounting plate |
| Alternative Gaskets | EMC |
| Machinable Area | 48x48-358x358 |
|
REFERENCES |
DIMENSIONS AND DATA |
||||||||
|
SOLID COVER (x) |
PUNCHED COVER |
NO. PUNCHINGS |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
MACHINING AREA |
PLATE DIMENSIONS |
WEIGHT (Kg) |
VOLUME (m³) |
|
MVCB0909080 |
MVCB0909080P |
1 |
90 |
90 |
80 |
66×66 |
48×48 |
0.68 |
0.001 |
|
MVCB101612 |
MVCB101612P |
3 |
100 |
160 |
120 |
76×136 |
58×118 |
1.25 |
0.003 |
|
MVCB149080 |
MVCB149080P |
2 |
140 |
90 |
80 |
116×66 |
98×48 |
0.92 |
0.001 |
|
MVCB161612 |
MVCB161612P |
4 |
160 |
160 |
120 |
136×136 |
118×118 |
1.75 |
0.004 |
|
MVCB209080 |
MVCB209080P |
3 |
200 |
90 |
80 |
176×66 |
158×48 |
1.12 |
0.002 |
|
MVCB202012 |
MVCB202012P |
6 |
200 |
200 |
120 |
176×176 |
158×158 |
2.53 |
0.006 |
|
MVCB202515 |
MVCB202515P |
12 |
200 |
250 |
150 |
176×226 |
158×208 |
3.25 |
0.009 |
|
MVCB203015 |
MVCB203015P |
15 |
200 |
300 |
150 |
176×276 |
158×258 |
1.75 |
0.011 |
|
MVCB252515 |
MVCB252515P |
16 |
250 |
250 |
150 |
226×226 |
208×208 |
3.87 |
0.012 |
|
MVCB269012 |
MVCB269012P |
4 |
260 |
90 |
120 |
236×66 |
218×48 |
1.25 |
0.004 |
|
MVCB289080 |
MVCB289080P |
5 |
280 |
90 |
80 |
256×66 |
238×48 |
1.60 |
0.002 |
|
MVCB303015 |
MVCB303015P |
25 |
300 |
300 |
150 |
276×276 |
258×258 |
5.16 |
0.016 |
|
MVCB304015 |
MVCB304015P |
35 |
300 |
400 |
150 |
276×376 |
258×358 |
6.64 |
0.022 |
|
MVCB404015 |
MVCB404015P |
49 |
400 |
400 |
150 |
376×376 |
358×358 |
8.41 |
0.028 |
Croquis:

talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: