Luxor Series wall-mount electrical cabinets featuring an improved design and materials; robust, with easy-to-open locks, smooth rotation and opening, flexibility, and maximum door opening (up to 120°).
Luxor Series wall-mount electrical cabinets featuring an improved design and materials; robust, with easy-to-open locks, smooth rotation and opening, flexibility, and maximum door opening (up to 120°).
| Minimum Measurements | A=300-1200mm B=200-1200mm P=155-300mm |
|---|---|
| Maximum Double Door Measurements | A=1200mm B=1200mm P=300mm |
| Minimum Plate Measurements | A=264-1140mm |
| Minimum Plate Measurements | B=147-1140mm |
| Body Thickness | 1.5 mm | 15/10 mm 0.059 " | 16 Gauge |
| Door Opening | 120 ° |
| Door Type | Blind door |
| Opening Type | Swivel with concealed hinges |
| Closing System | Rotary handle with 3 locking points, Double-bit quarter-turn locks |
| Useful Depth | 125-275 mm |
| Material | AISI 304L/AISI 316L |
| Finish | Satin finish |
| Plate Material | Galvanized |
| Sealing Gasket | Polyurethane |
| Maximum Voltage | 1000 V |
| Alternative Materials | AISI 316L, Galvanized, Aluminum |
|---|---|
| Alternative Finishes | Painted RAL 7035 |
| Alternative Door Opening | 170º |
| Alternative Door | Door with polycarbonate panel, Door with safety glass |
| Interior Plate Material | Insulating mounting plate (Bakelite), Stainless steel mounting plate |
| Alternative Gaskets | silicone (-60°C to +180°C), EMC |
| Machinable Area | Puerta: 220x76-1000x990, Lateral: 270x125-1170x265 |
|
1-DOOR REFERENCES |
DIMENSIONS (mm) |
|||||||||
|
SOLID DOOR (x) |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
ACCESS OPENING -GxH- |
USABLE DEPTH -D- |
MACHINING AREA |
PLATE DIMENSIONS -ExF- |
WEIGHT (Kg) |
VOLUME (m³) |
|
|
DOOR |
SIDE |
|||||||||
|
MVHB302015 |
300 |
200 |
155 |
260×153 |
125 |
220×76 |
270×125 |
265×145 |
4.65 |
0.01 |
|
MVHB383015 |
380 |
300 |
155 |
340×253 |
125 |
300×176 |
350×125 |
345×245 |
7.68 |
0.02 |
|
MVHB383021 |
380 |
300 |
210 |
340×253 |
180 |
300×176 |
350×180 |
345×245 |
8.57 |
0.03 |
|
MVHB404021 |
400 |
400 |
210 |
360×353 |
180 |
320×276 |
370×180 |
365×345 |
11.12 |
0.04 |
|
MVHB504021 |
500 |
400 |
210 |
460×353 |
180 |
420×276 |
470×180 |
465×345 |
13.51 |
0.05 |
|
MVHB505021 |
500 |
500 |
210 |
460×453 |
180 |
420×376 |
470×180 |
465×445 |
16.2 |
0.06 |
|
MVHB705021 |
700 |
500 |
210 |
660×453 |
180 |
620×376 |
670×180 |
665×445 |
21.55 |
0.08 |
|
MVHB604021 |
600 |
400 |
210 |
560×353 |
180 |
520×276 |
570×180 |
565×345 |
15.74 |
0.06 |
|
MVHB605021 |
600 |
500 |
210 |
560×453 |
180 |
520×376 |
570×180 |
565×445 |
18.88 |
0.07 |
|
MVHB606021 |
600 |
600 |
210 |
560×553 |
180 |
520×476 |
570×180 |
565×545 |
22 |
0.08 |
|
MVHB806030 |
800 |
600 |
300 |
760×553 |
270 |
720×476 |
770×270 |
765×545 |
31.35 |
0.16 |
|
MVHB808030 |
800 |
800 |
300 |
760×753 |
270 |
720×676 |
770×270 |
765×745 |
41.5 |
0.21 |
|
MVHB108030 |
1000 |
800 |
300 |
960×753 |
270 |
920×676 |
970×270 |
965×745 |
50.69 |
0.26 |
|
MVHB128030 |
1200 |
800 |
300 |
1160×753 |
270 |
1120×676 |
1170×270 |
1165×745 |
59.47 |
0.31 |
|
MVHB101030 |
1000 |
1000 |
300 |
960×953 |
270 |
920×876 |
970×270 |
965×945 |
61.17 |
0.32 |
|
MVHC121030 |
1200 |
1000 |
300 |
1090×890 |
275 |
1000×800 |
1190×265 |
1070×870 |
78.82 |
0.46 |
|
*MVHC101230 |
1000 |
1200 |
300 |
890×1090 |
275 |
800×1000 |
990×265 |
870×1070 |
78.76 |
0.68 |
|
*MVHC121230 |
1200 |
1200 |
300 |
1090×1090 |
275 |
1000×1000 |
1190×265 |
1070×1070 |
92.09 |
0.39 |
|
Version: UL Nema 4x, 12, 3r and 1 Standard |
Add "UL" to the reference. |
|||||||||
|
Version: IP67 |
Add "67" to the reference. |
|||||||||
|
Version: IP69K |
Add "/69" to the reference. |
|||||||||
* Luxor IP66 Wall Mount Electrical Enclosure Design – 20mm Plate to Back Separation
|
2-DOOR REFERENCES |
DIMENSIONS (mm) |
|||||||
|
SOLID DOOR (x) |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
ACCESS OPENING -GxH- |
USABLE DEPTH -D- |
MACHINING AREA |
PLATE DIMENSIONS -ExF- |
|
|
DOOR |
SIDE |
|||||||
|
MVHB806030D |
800 |
600 |
300 |
746×546 |
270 |
720×217.5 and 720×273.5 |
770×240 |
740×540 |
|
MVHB808030D |
800 |
800 |
300 |
746×746 |
270 |
720×317.5 and 720×273.5 |
770×240 |
740×740 |
|
MVHB108030D |
1000 |
800 |
300 |
946×746 |
270 |
920×317.5 and 920×273.5 |
970×240 |
940×740 |
|
MVHB128030D |
1200 |
800 |
300 |
1146×746 |
270 |
1120×317.5 and 1120×273.5 |
1170×240 |
1140×740 |
|
MVHB101030D |
1000 |
1000 |
300 |
946×946 |
270 |
920×417.5 and 920×373.5 |
970×240 |
940×940 |
|
MVHB121030D |
1200 |
1000 |
300 |
1146×946 |
270 |
1120×417.5 and 1120×373.5 |
1170×240 |
1140×940 |
|
MVHB121230D |
1200 |
1200 |
300 |
1146×1146 |
270 |
1120×517.5 and 1120×473.5 |
1170×240 |
1140×1140 |
|
Version: UL Nema 4x, 12, 3r and 1 Standard |
Add "UL" to the reference. |
|||||||
|
Version: IP67 |
Add "67" to the reference. |
|||||||
|
Version: IP69K |
Add "/69" to the reference. |
|||||||
* Luxor IP66 Wall Mount Electrical Enclosure Design – 20mm Plate to Back Separation
Croquis:

talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: