Enclosure made with modular profile. Able to withstand high electrical and mechanical voltages. A unique design made in A304L stainless steel (polished), with a capacity of up to 624 modules in a single enclosure.
Enclosure made with modular profile. Able to withstand high electrical and mechanical voltages. A unique design made in A304L stainless steel (polished), with a capacity of up to 624 modules in a single enclosure.
| Minimum Measurements | A=1200-2200mm B=600-1000mm P=800-800mm |
|---|---|
| Maximum Double Door Measurements | A=2200mm B=1200mm P=800mm |
| Body Thickness | 1.5 mm | 15/10 mm 0.059 " | 16 Gauge |
| Door Opening | 120 ° |
| Door Type | Door with polycarbonate panel, Door with safety glass |
| Opening Type | Swivel with concealed hinges |
| Closing System | Rotary handle with 4 locking points |
| Material | AISI 304L/AISI 316L |
| Finish | Satin finish |
| Sealing Gasket | Polyurethane |
| Working Temperature | -40°C a +100°C (reducida exposición +160ºC) |
| Maximum Voltage | 1000 V |
| Alternative Materials | AISI 316L, Galvanized, Aluminum |
|---|---|
| Alternative Finishes | Painted RAL 7035 |
| Alternative Door | Blind door |
| Interior Plate Material | Insulating mounting plate (Bakelite), Stainless steel mounting plate, Galvanized mounting plate |
| Alternative Gaskets | silicone (-60°C to +180°C), EMC |
|
REFERENCES |
DIMENSIONS (mm) |
||||
|
STAINLESS STEEL AISI 304L |
STAINLESS STEEL AISI 316L |
MODULES |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
|
MVDT302015 |
MVDT302015-316 |
10 |
300 |
200 |
150 |
|
MVDT383015 |
MVDT383015-316 |
24 |
380 |
300 |
150 |
|
MVDT383021 |
MVDT383021-316 |
24 |
380 |
300 |
210 |
|
MVDT504021 |
MVDT504021-316 |
45 |
500 |
400 |
210 |
|
MVDT604021 |
MVDT604021-316 |
60 |
600 |
400 |
210 |
|
MVDT705025 |
MVDT705025-316 |
90 |
700 |
500 |
250 |
|
MVDT806030 |
MVDT806030-316 |
120 |
800 |
600 |
300 |
|
MVDT108030 |
MVDT108030-316 |
200 |
1000 |
800 |
300 |
|
MVDT128030 |
MVDT128030-316 |
240 |
1200 |
800 |
300 |
|
Version: UL Standard Nema 4x, 12, 3r and 1 |
Add "UL" to the reference. |
||||
|
Version: IP67 |
Add "67" to the reference. |
||||
|
Version: IP69K |
Add "/69" to the reference. |
||||
* Compact distribution cabinet Tribeca design IP66 Backplate separation 20mm
talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: