The painted galvanized steel enclosures Titan Series are modular, fully customizable, flexible environments for food industries, petrochemical, pharmaceutical, power, which need a presence, hygiene, sealing and longer service life.
The painted galvanized steel enclosures Titan Series are modular, fully customizable, flexible environments for food industries, petrochemical, pharmaceutical, power, which need a presence, hygiene, sealing and longer service life.
| Minimum Measurements | A=1200-2200mm B=600-1000mm P=400-800mm |
|---|---|
| Maximum Double Door Measurements | A=2200mm B=1000mm P=800mm |
| Body Thickness | 1.5 mm | 15/10 mm 0.059 " | 16 Gauge |
| Door Opening | 120 ° |
| Door Type | Blind door |
| Opening Type | Swivel with concealed hinges |
| Closing System | Rotary handle |
| Material | Painted galvanized steel |
| Finish | Painted RAL 7035 |
| Plate Material | Galvanized |
| Sealing Gasket | Polyurethane |
| Working Temperature | -40°C a +100°C (reducida exposición +160ºC) |
| Maximum Voltage | 1000 V |
| Alternative Door | Door with polycarbonate panel, Door with safety glass |
|---|---|
| Interior Plate Material | Stainless steel mounting plate, Insulating mounting plate (Bakelite) |
| Alternative Gaskets | silicone (-60°C to +180°C), EMC |
|
REFERENCES 1 DOOR |
DIMENSIONS AND DATA |
|||||
|
SOLID DOOR (x) |
TRANSPARENT DOOR |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
WEIGHT (Kg) |
VOLUME (m³) |
|
AMCG126040 |
AMCG126040T |
1200 |
600 |
400 |
79,75 |
– |
|
AMCG126060 |
AMCG126060T |
1200 |
600 |
600 |
91,51 |
0,46 |
|
AMCG126080 |
AMCG126080T |
1200 |
600 |
800 |
107,1 |
0,61 |
|
AMCG128040 |
AMCG128040T |
1200 |
800 |
400 |
98,23 |
0,41 |
|
AMCG128060 |
AMCG128060T |
1200 |
800 |
600 |
110,97 |
0,61 |
|
AMCG128080 |
AMCG128080T |
1200 |
800 |
800 |
127,51 |
0,81 |
|
AMCG146040 |
AMCG146040T |
1400 |
600 |
400 |
87,81 |
0,36 |
|
AMCG146060 |
AMCG146060T |
1400 |
600 |
600 |
101 |
0,53 |
|
AMCG146080 |
AMCG146080T |
1400 |
600 |
800 |
118,01 |
0,71 |
|
AMCG148040 |
AMCG148040T |
1400 |
800 |
400 |
112,63 |
0,48 |
|
AMCG148060 |
AMCG148060T |
1400 |
800 |
600 |
123,12 |
0,71 |
|
AMCG148080 |
AMCG148080T |
1400 |
800 |
800 |
141,09 |
0,94 |
|
AMCG166040 |
AMCG166040T |
1600 |
600 |
400 |
98,14 |
0,41 |
|
AMCG166060 |
AMCG166060T |
1600 |
600 |
600 |
– |
0,61 |
|
AMCG166080 |
AMCG166080T |
1600 |
600 |
800 |
129,82 |
0,81 |
|
AMCG168040 |
AMCG168040T |
1600 |
800 |
400 |
121,01 |
0,55 |
|
AMCG168060 |
AMCG168060T |
1600 |
800 |
600 |
135,25 |
0,81 |
|
AMCG168080 |
AMCG168080T |
1600 |
800 |
800 |
154,61 |
1,07 |
|
AMCG161040 |
AMCG161040T |
1600 |
1000 |
400 |
139,78 |
0,68 |
|
AMCG161060 |
AMCG161060T |
1600 |
1000 |
600 |
154,98 |
1,01 |
|
AMCG161080 |
AMCG161080T |
1600 |
1000 |
800 |
175,31 |
1,34 |
|
AMCG161240 |
AMCG161240T |
1600 |
1200 |
400 |
158,53 |
0,81 |
|
AMCG161260 |
AMCG161260T |
1600 |
1200 |
600 |
174,69 |
1,21 |
|
AMCG161280 |
AMCG161280T |
1600 |
1200 |
800 |
195,98 |
1,60 |
|
AMCG186040 |
AMCG186040T |
1800 |
600 |
400 |
106,65 |
0,46 |
|
AMCG186050 |
AMCG186050T |
1800 |
600 |
500 |
113,98 |
0,57 |
|
AMCG186060 |
AMCG186060T |
1800 |
600 |
600 |
121,32 |
0,69 |
|
AMCG186080 |
AMCG186080T |
1800 |
600 |
800 |
141,16 |
0,91 |
|
AMCG188040 |
AMCG188040T |
1800 |
800 |
400 |
131,75 |
0,61 |
|
AMCG188050 |
AMCG188050T |
1800 |
800 |
500 |
139,56 |
0,76 |
|
AMCG188060 |
AMCG188060T |
1800 |
800 |
600 |
147,38 |
0,91 |
|
AMCG188080 |
AMCG188080T |
1800 |
800 |
800 |
168,19 |
1,71 |
|
AMCG181040 |
AMCG181040T |
1800 |
1000 |
400 |
139,78 |
0,68 |
|
AMCG181050 |
AMCG181050T |
1800 |
1000 |
500 |
160,56 |
0,95 |
|
AMCG181060 |
AMCG181060T |
1800 |
1000 |
600 |
168,86 |
1,13 |
|
AMCG181080 |
AMCG181080T |
1800 |
1000 |
800 |
190,63 |
1,50 |
|
AMCG181240 |
AMCG181240T |
1800 |
1200 |
400 |
172,76 |
0,91 |
|
AMCG181250 |
AMCG181250T |
1800 |
1200 |
500 |
181,53 |
1,14 |
|
AMCG181260 |
AMCG181260T |
1800 |
1200 |
600 |
190,31 |
1,36 |
|
AMCG181280 |
AMCG181280T |
1800 |
1200 |
800 |
213,05 |
– |
|
AMCG206040 |
AMCG206040T |
2000 |
600 |
400 |
116,39 |
0,51 |
|
AMCG206050 |
AMCG206050T |
2000 |
600 |
500 |
124,2 |
0,64 |
|
AMCG206060 |
AMCG206060T |
2000 |
600 |
600 |
132,02 |
0,76 |
|
AMCG206080 |
AMCG206080T |
2000 |
600 |
800 |
153,28 |
– |
|
AMCG208040 |
AMCG208040T |
2000 |
800 |
400 |
143,7 |
0,68 |
|
AMCG208050 |
AMCG208050T |
2000 |
800 |
500 |
152 |
0,85 |
|
AMCG208060 |
AMCG208060T |
2000 |
800 |
600 |
160,28 |
1,01 |
|
AMCG208080 |
AMCG208080T |
2000 |
800 |
800 |
182,51 |
1,34 |
|
AMCG208010 |
AMCG208010T |
2000 |
800 |
1000 |
199,58 |
1,67 |
|
AMCG201040 |
AMCG201040T |
2000 |
1000 |
400 |
165,96 |
0,85 |
|
AMCG201050 |
AMCG201050T |
2000 |
1000 |
500 |
174,73 |
1,05 |
|
AMCG201060 |
AMCG201060T |
2000 |
1000 |
600 |
183,52 |
1,26 |
|
AMCG201080 |
AMCG201080T |
2000 |
1000 |
800 |
206,7 |
1,67 |
|
AMCG226060 |
AMCG226060T |
2200 |
600 |
600 |
141,93 |
0,84 |
|
AMCG226080 |
AMCG226080T |
2200 |
600 |
800 |
164,63 |
– |
|
AMCG228060 |
AMCG228060T |
2200 |
800 |
600 |
172,38 |
1,11 |
|
AMCG228080 |
AMCG228080T |
2200 |
800 |
800 |
196,04 |
1,47 |
|
AMCG221060 |
AMCG221060T |
2200 |
1000 |
600 |
197,36 |
1,38 |
|
AMCG221080 |
AMCG221080T |
2200 |
1000 |
800 |
221,97 |
1,83 |
|
REFERENCES 2 DOORS |
DIMENSIONS AND DATA |
|||||
|
SOLID DOOR (x) |
TRANSPARENT DOOR |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
WEIGHT (Kg) |
VOLUME (m³) |
|
AMCG181050/2 |
AMCG181050/2T |
1800 |
1000 |
500 |
166,76 |
0,95 |
|
AMCG181060/2 |
AMCG181060/2T |
1800 |
1000 |
600 |
175,26 |
1,13 |
|
AMCG201040/2 |
AMCG201040/2T |
2000 |
1000 |
400 |
165,96 |
0,85 |
|
AMCG201050/2 |
AMCG201050/2T |
2000 |
1000 |
500 |
174,73 |
1,05 |
|
AMCG201240/2 |
AMCG201240/2T |
2000 |
1200 |
400 |
195,03 |
1,02 |
|
AMCG201250/2 |
AMCG201250/2T |
2000 |
1200 |
500 |
204,48 |
1,26 |
|
AMCG201260/2 |
AMCG201260/2T |
2000 |
1200 |
600 |
213,94 |
1,51 |
|
AMCG201280/2 |
AMCG201280/2T |
2000 |
1200 |
800 |
238,49 |
1,99 |
|
AMCG221260/2 |
AMCG221260/2T |
2200 |
1200 |
600 |
229,97 |
1,65 |
|
AMCG221280/2 |
AMCG221280/2T |
2200 |
1200 |
800 |
255,95 |
2,19 |
|
AMCG221080/2 |
AMCG221080/2T |
2200 |
1000 |
800 |
229,84 |
1,83 |
Croquis:

talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: