Modular stainless steel enclosure Titan Series, stylish and corrosion resistant, completely adaptable, flexible, for food, petrochemical, pharmaceutical industries, electrical use, which require smartness hygiene, sealing and long life.
Modular stainless steel enclosure Titan Series, stylish and corrosion resistant, completely adaptable, flexible, for food, petrochemical, pharmaceutical industries, electrical use, which require smartness hygiene, sealing and long life.
| Minimum Measurements | A=1200-2200mm B=600-1000mm P=400-800mm |
|---|---|
| Maximum Double Door Measurements | A=2200mm B=1000mm P=800mm |
| Body Thickness | 1.5 mm | 15/10 mm 0.059 " | 16 Gauge |
| Door Opening | 120 ° |
| Door Type | Blind door |
| Opening Type | Swivel with concealed hinges |
| Closing System | Rotary handle with 4 locking points, Rotary handle with 3 locking points |
| Material | AISI 304L/AISI 316L |
| Finish | Satin finish |
| Plate Material | Galvanized |
| Sealing Gasket | Polyurethane |
| Working Temperature | -40°C a +100°C (reducida exposición +160ºC). |
| Maximum Voltage | 1000 V |
| Alternative Materials | AISI 316L, Galvanized, Aluminum |
|---|---|
| Alternative Finishes | Painted RAL 7035 |
| Alternative Door | Door with polycarbonate panel, Door with safety glass |
| Interior Plate Material | Insulating mounting plate (Bakelite), Stainless steel mounting plate |
| Alternative Gaskets | silicone (-60°C to +180°C), EMC |
|
REFERENCES |
DIMENSIONS (mm) |
||||
|
SOLID DOOR |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
WEIGHT (Kg) |
VOLUME (m³) |
|
MVAF126040 |
1200 |
600 |
400 |
79.75 |
0.31 |
|
MVAF126060 |
600 |
91.51 |
0.46 |
||
|
MVAF126080 |
800 |
107.1 |
0.61 |
||
|
MVAF128040 |
800 |
400 |
98.23 |
0.41 |
|
|
MVAF128060 |
600 |
110.97 |
0.61 |
||
|
MVAF128080 |
800 |
127.51 |
0.81 |
||
|
MVAF146040 |
1400 |
600 |
400 |
87.81 |
0.36 |
|
MVAF146060 |
600 |
101 |
0.53 |
||
|
MVAF146080 |
800 |
118.01 |
0.71 |
||
|
MVAF148040 |
800 |
400 |
112.63 |
0.48 |
|
|
MVAF148060 |
600 |
123.12 |
0.71 |
||
|
MVAF148080 |
800 |
141.09 |
0.94 |
||
|
MVAF166040 |
1600 |
600 |
400 |
98.14 |
0.41 |
|
MVAF166060 |
600 |
111.41 |
0.61 |
||
|
MVAF166080 |
800 |
129.82 |
0.81 |
||
|
MVAF168040 |
800 |
400 |
121.01 |
0.55 |
|
|
MVAF168060 |
600 |
135.25 |
0.81 |
||
|
MVAF168080 |
800 |
154.61 |
1.07 |
||
|
MVAF161040 |
1000 |
400 |
139.78 |
0.68 |
|
|
MVAF161060 |
600 |
154.98 |
1.01 |
||
|
MVAF161080 |
800 |
175.31 |
1.34 |
||
|
MVAF161240 |
1200 |
400 |
158.53 |
0.81 |
|
|
MVAF161260 |
600 |
174.69 |
1.21 |
||
|
MVAF161280 |
800 |
195.98 |
1.60 |
||
|
MVAF186040 |
1800 |
600 |
400 |
106.65 |
0.46 |
|
MVAF186050 |
500 |
113.98 |
0.57 |
||
|
MVAF186060 |
600 |
121.32 |
0.69 |
||
|
MVAF186080 |
800 |
141.16 |
0.91 |
||
|
MVAF188040 |
800 |
400 |
131.75 |
0.61 |
|
|
MVAF188050 |
500 |
139.56 |
0.76 |
||
|
MVAF188060 |
600 |
147.38 |
0.91 |
||
|
MVAF188080 |
800 |
168.19 |
1.21 |
||
|
MVAF181040 |
1000 |
400 |
139.78 |
0.68 |
|
|
MVAF181050 |
500 |
160.56 |
0.95 |
||
|
MVAF181060 |
600 |
168.86 |
1.13 |
||
|
MVAF181080 |
800 |
190.63 |
1.50 |
||
|
MVAF181240 |
1200 |
400 |
172.76 |
0.91 |
|
|
MVAF181250 |
500 |
181.53 |
1.14 |
||
|
MVAF181260 |
600 |
190.31 |
1.36 |
||
|
MVAF181280 |
800 |
213.05 |
1.80 |
||
|
MVAF203050 |
2000 |
300 |
500 |
90.82 |
0.33 |
|
MVAF203060 |
600 |
97.9 |
0.39 |
||
|
MVAF203080 |
800 |
117.73 |
0.52 |
||
|
MVAF204050 |
400 |
500 |
101.95 |
0.43 |
|
|
MVAF204060 |
600 |
109.27 |
0.51 |
||
|
MVAF206040 |
600 |
400 |
116.39 |
0.51 |
|
|
MVAF206050 |
500 |
124.2 |
0.64 |
||
|
MVAF206060 |
600 |
132.02 |
0.76 |
||
|
MVAF206080 |
800 |
153.28 |
1.01 |
||
|
MVAF208040 |
800 |
400 |
143.7 |
0.68 |
|
|
MVAF208050 |
500 |
152 |
0.85 |
||
|
MVAF208060 |
600 |
160.28 |
1.01 |
||
|
MVAF208080 |
800 |
182.51 |
1.34 |
||
|
MVAF208010 |
1000 |
199.58 |
1.67 |
||
|
MVAF201040 |
1000 |
400 |
165.96 |
0.85 |
|
|
MVAF201050 |
500 |
174.73 |
1.05 |
||
|
MVAF201060 |
600 |
183.52 |
1.26 |
||
|
MVAF201080 |
800 |
206.7 |
1.67 |
||
|
MVAF226060 |
2200 |
600 |
600 |
141.93 |
0.84 |
|
MVAF226080 |
800 |
164.63 |
1.11 |
||
|
MVAF228060 |
800 |
800 |
172.38 |
1.11 |
|
|
MVAF228080 |
800 |
196.04 |
1.47 |
||
|
MVAF221060 |
1000 |
600 |
197.36 |
1.38 |
|
|
MVAF221080 |
800 |
221.97 |
1.83 |
||
|
UL Version |
Add "UL" to the reference. Ex: "MVAF126040UL" |
||||
|
Version: IP66 |
Add "66" to the reference. Ex: "MVAF30201566" |
||||
|
Version: IP69K |
Add "/69" to the reference. Ex: "MVAF302015/69" |
||||
Back plate separation 20mm
|
REFERENCES 2 DOORS |
DIMENSIONS (mm) |
DATA |
||||
|
SOLID DOOR (x) |
POLYCARBONATE DOOR (x) |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
WEIGHT (Kg) |
VOLUME (m³) |
|
MVAF181050/2 |
MVAFT181050/2 |
1800 |
1000 |
500 |
166,76 |
0,95 |
|
MVAF201050/2 |
MVAFT201050/2 |
2000 |
1000 |
500 |
174,73 |
1,05 |
|
MVAF201240/2 |
MVAFT201240/2 |
2000 |
1200 |
400 |
195,03 |
1,02 |
|
MVAF201250/2 |
MVAFT201250/2 |
2000 |
1200 |
500 |
204,48 |
1,26 |
|
MVAF221260/2 |
MVAFT221260/2 |
2200 |
1200 |
600 |
229,97 |
1,65 |
|
Version: UL Standard Nema 4x, 12, 3r and 1 |
Add "UL" to the reference. Ex: "MVAF181050/2UL" |
|||||
* Titan Modular Design IP66 Backplate separation 20mm
Croquis:

talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: