Delvalle knows the needs of our customers and for this we’ve created the panoramic wall mounted completely Luxor Tedeo Series stainless steel cabinet, with two or three doors AISI 304L EN 14306.
Is possible to open up the door with neumatic dampers.
Delvalle knows the needs of our customers and for this we’ve created the panoramic wall mounted completely Luxor Tedeo Series stainless steel cabinet, with two or three doors AISI 304L EN 14306.
Is possible to open up the door with neumatic dampers.
| Minimum Measurements | A=500-500mm B=500-3000mm P=300-300mm |
|---|---|
| Minimum Plate Measurements | A=447-440mm |
| Minimum Plate Measurements | B=464-940mm |
| Body Thickness | 1.5 mm | 15/10 mm 0.059 " | 16 Gauge |
| Door Type | Blind door |
| Opening Type | Swivel with concealed hinges |
| Closing System | Double-bit quarter-turn locks |
| Useful Depth | 270 mm |
| Material | AISI 304L/AISI 316L |
| Finish | Satin finish |
| Plate Material | Galvanized |
| Sealing Gasket | Polyurethane |
| Alternative Materials | AISI 316L |
|---|---|
| Alternative Door | Door with polycarbonate panel, Door with safety glass |
| Interior Plate Material | Insulating mounting plate (Bakelite), Stainless steel mounting plate |
| Alternative Gaskets | EMC |
| Machinable Area | 240x240 |
|
REFERENCES 1 DOOR |
DIMENSIONS (mm) |
||||||||||
|
SOLID DOOR (x) |
POLYCARBONATE DOOR (x) |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
ACCESS OPENING -D- |
USEFUL DEPTH -E- |
INTERNAL USEFUL DEPTH -F- |
MACHINABLE AREA (F-15mm) |
PLATE DIMENSIONS -G- |
WEIGHT (Kg) |
VOLUME (m³) |
|
TD505030 |
TD505030T |
500 |
500 |
300 |
446×400 |
270 |
240 |
440×440 |
447×464 |
20,14 |
0,08 |
|
TD507530 |
TD507530T |
500 |
750 |
300 |
446×650 |
270 |
240 |
440×690 |
447×714 |
26,15 |
0,12 |
|
TD501030 |
TD501030T |
500 |
1000 |
300 |
446×900 |
270 |
240 |
440×940 |
447×964 |
32,17 |
0,16 |
|
TD501230 |
TD501230T |
500 |
1250 |
300 |
446×1150 |
270 |
240 |
440×1190 |
447×1214 |
38,19 |
0,21 |
|
TD501530 |
TD501530T |
500 |
1500 |
300 |
446×1400 |
270 |
240 |
440×1440 |
447×1464 |
44,21 |
0,24 |
|
Version: UL Standard Nema 4x, 12, 3r and 1 |
Add "UL" to the reference. Ex: "TD505030UL" |
||||||||||
* Luxor Tedeo Design IP66 Backplate separation 20mm
|
REFERENCES 2 DOORS |
DIMENSIONS (mm) |
||||||||||
|
SOLID DOOR (x) |
POLYCARBONATE DOOR (x) |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
ACCESS OPENING -D- |
USEFUL DEPTH -E- |
INTERNAL USEFUL DEPTH -F- |
MACHINABLE AREA (F-15mm) |
PLATE DIMENSIONS -G- |
WEIGHT (Kg) |
VOLUME (m³) |
|
TD501030.2P |
TD501030T.2P |
500 |
1000 |
300 |
446×900 |
270 |
240 |
(2x) 440×440 |
447×964 |
32,97 |
0,16 |
|
TD501230.2P |
TD501230T.2P |
500 |
1200 |
300 |
446×1100 |
270 |
240 |
(2x) 440×540 |
447×1164 |
38,73 |
0,20 |
|
TD501430.2P |
TD501430T.2P |
500 |
1400 |
300 |
446×1300 |
270 |
240 |
(2x) 440×640 |
447×1364 |
44,48 |
0,23 |
|
TD501830.2P |
TD501830T.2P |
500 |
1800 |
300 |
446×1700 |
270 |
240 |
(2x) 440×840 |
447×1764 |
55,99 |
0,29 |
|
TD502030.2P |
TD502030T.2P |
500 |
2000 |
300 |
446×1900 |
270 |
240 |
(2x) 440×940 |
447×1964 |
61,75 |
0,33 |
|
Version: UL Standard Nema 4x, 12, 3r and 1 |
Add "UL" to the reference. Ex: "TD501030.2PUL" |
||||||||||
* Luxor Tedeo Design IP66 Backplate separation 20mm
|
REFERENCES 3 DOORS |
DIMENSIONS (mm) |
||||||||||
|
SOLID DOOR (x) |
POLYCARBONATE DOOR (x) |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
ACCESS OPENING -D- |
USEFUL DEPTH -E- |
INTERNAL USEFUL DEPTH -F- |
MACHINABLE AREA (F-15mm) |
PLATE DIMENSIONS -G- |
WEIGHT (Kg) |
VOLUME (m³) |
|
TD501630.3P |
TD501630T.3P |
500 |
1600 |
300 |
446×1500 |
270 |
240 |
(3x) 440×440 |
447×1564 |
50,24 |
0,26 |
|
TD502530.3P |
TD502530T.3P |
500 |
2500 |
300 |
446×2400 |
270 |
240 |
(3x) 440×740 |
447×2464 |
76,14 |
0,41 |
|
TD503030.3P |
TD503030T.3P |
500 |
3000 |
300 |
446×2900 |
270 |
240 |
(3x) 440×940 |
447×2964 |
90,50 |
0,49 |
|
Version: UL Standard Nema 4x, 12, 3r and 1 |
Add "UL" to the reference. Ex: "TD501630.3PUL" |
||||||||||
* Luxor Tedeo Design IP66 Backplate separation 20mm
Croquis:

talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: