Geo Series push-button and junction boxes, elegant watertight boxes made wholly in finely polished AISI304L EN-14306 stainless steel available in plain or bored covers (22.5).
Specially designed for placing push-buttons in food procesing industry.
Geo Series push-button and junction boxes, elegant watertight boxes made wholly in finely polished AISI304L EN-14306 stainless steel available in plain or bored covers (22.5).
Specially designed for placing push-buttons in food procesing industry.
| Minimum Measurements | A=90-400mm B=90-400mm P=80-150mm |
|---|---|
| Minimum Plate Measurements | A=60-370mm |
| Minimum Plate Measurements | B=70-380mm |
| Body Thickness | 1.2 mm | 12/10 mm 0.0472 " | 18 Gauge |
| Door Type | Blind door |
| Opening Type | Screwed |
| Material | AISI 304L/AISI 316L |
| Finish | Satin finish |
| Plate Material | Galvanized |
| Sealing Gasket | Polyurethane |
| Working Temperature | -40°C a +100°C (reducida exposición +160ºC) |
| Maximum Voltage | 1000 V |
| Alternative Materials | AISI 316L, Galvanized, Aluminum |
|---|---|
| Alternative Finishes | Painted RAL 7035 |
| Alternative Door | Door with polycarbonate panel, Door with safety glass |
| Interior Plate Material | Stainless steel mounting plate, Insulating mounting plate (Bakelite) |
| Alternative Gaskets | silicone (-60°C to +180°C), EMC |
| Machinable Area | 48x48 - 358x358 |
|
REFERENCES |
DIMENSIONS (mm) |
|||
|
STAINLESS STEEL AISI 304L |
STAINLESS STEEL AISI 316L |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
|
MVF1515 |
MVF1515316 |
150 |
150 |
100 |
|
MVF1520 |
MVF1520316 |
150 |
200 |
100 |
|
MVF2020 |
MVF2020316 |
200 |
200 |
100 |
|
MVF2030 |
MVF2030316 |
200 |
300 |
100 |
|
MVF2040 |
MVF2040316 |
200 |
400 |
100 |
|
MVF3030 |
MVF3030316 |
300 |
300 |
100 |
|
MVF3040 |
MVF3040316 |
300 |
400 |
100 |
|
MVF4040 |
MVF4040316 |
400 |
400 |
120 |
|
MVF4060 |
MVF4060316 |
400 |
600 |
120 |
Croquis:

talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: