RIT Series modular cabinet. Infrastructure for residential buildings, constructed from 1.5mm thick sheet metal and featuring double doors with a 3-point locking swing handle; it has a standard RAL 7035 paint finish.
RIT Series modular cabinet. Infrastructure for residential buildings, constructed from 1.5mm thick sheet metal and featuring double doors with a 3-point locking swing handle; it has a standard RAL 7035 paint finish.
| Minimum Measurements | A=1650-2000mm B=600-1000mm P=400-500mm |
|---|---|
| Maximum Double Door Measurements | A=2000mm B=1600mm P=500mm |
| Minimum Plate Measurements | A=1520-1870mm |
| Minimum Plate Measurements | B=470-1470mm |
| Body Thickness | 1.5 mm | 15/10 mm 0.059 " | 16 Gauge |
| Door Opening | 120 ° |
| Door Type | Blind door |
| Opening Type | Swivel with concealed hinges |
| Closing System | Rotary handle with 3 locking points |
| Useful Depth | 375-475 mm |
| Material | AISI 304L/AISI 316L |
| Finish | Satin finish |
| Plate Material | Galvanized |
| Sealing Gasket | Polyurethane |
| Working Temperature | -40°C a +100°C (reducida exposición +160ºC) |
| Maximum Voltage | 1000 V |
| Alternative Materials | AISI 316L, Galvanized, Aluminum |
|---|---|
| Alternative Finishes | Painted RAL 7035 |
| Alternative Door | Door with polycarbonate panel, Door with safety glass |
| Interior Plate Material | Insulating mounting plate (Bakelite), Stainless steel mounting plate |
| Alternative Gaskets | EMC, silicone (-60°C to +180°C) |
| Machinable Area | -15 mm por lado |
|
MONOBLOC CONSTRUCTION REFERENCES |
|||||
|
SOLID DOOR |
POLYCARBONATE DOOR |
Nº OF DOORS |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
|
MVHC201050 |
MVHCT201050 |
2 |
2000 |
1000 |
500 |
|
MVHC201250 |
MVHCT201250 |
1200 |
|||
|
MODULAR PROFILE REFERENCES |
||||
|
SOLID DOOR |
Nº OF DOORS |
HEIGHT -A- |
WIDTH -B- |
DEPTH -C- |
|
AMCF201050/2 |
2 |
2000 |
1000 |
500 |
|
AMCF201250/2 |
1200 |
|||
Croquis:

talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: