Outdoor cabinet antiposter, specially designed for public lighting, urban furniture, city hall, shopping centers, buildings… Its design with rumble strips prevents the sticking of posters. It is also aesthetically more elegant.
Outdoor cabinet antiposter, specially designed for public lighting, urban furniture, city hall, shopping centers, buildings… Its design with rumble strips prevents the sticking of posters. It is also aesthetically more elegant.
| Minimum Measurements | A=1000-1200mm B=600-800mm P=320-500mm |
|---|---|
| Maximum Double Door Measurements | A=2200mm B=2400mm P=500mm |
| Minimum Plate Measurements | A=870-2070mm |
| Minimum Plate Measurements | B=475-2270mm |
| Body Thickness | 1.5 mm | 15/10 mm 0.059 " | 16 Gauge |
| Door Opening | 120 ° |
| Door Type | Blind door |
| Opening Type | Swivel with concealed hinges |
| Closing System | Rotary handle |
| Useful Depth | 297.5-477.5 mm |
| Material | AISI 304L/AISI 316L |
| Finish | Satin finish |
| Plate Material | Galvanized |
| Sealing Gasket | Polyurethane |
| Working Temperature | -40°C a +100°C (reducida exposición +160ºC) |
| Maximum Voltage | 1000 V |
| Alternative Materials | AISI 316L, Galvanized, Aluminum |
|---|---|
| Alternative Finishes | Painted RAL 7035 |
| Interior Plate Material | Stainless steel mounting plate, Insulating mounting plate (Bakelite) |
| Alternative Gaskets | EMC, silicone (-60°C to +180°C) |
| Machinable Area | Puerta: 858.5x412.8-2000x555.3, Lateral: 990x310-2190x490 |
talk to our
experts
Our team of engineers and consultants is at your disposal to analyze your project in depth and propose the most suitable, efficient and aligned alternative.
We put engineering at the service of your challenges.
Al suscribirte, accedes a información privilegiada clave para tu sector, actualizaciones en normativas y ofertas especiales.
Mantente informado y obtén ventajas que harán la diferencia en tus nuevos proyectos: